Müzik

Gerçek şu ki müzik bestelemenin hiçbir kuralı yoktur ve olmayacaktır, parmak hesabından başka; ancak parmakların boyu değişir, kulaklar gibi. (Bernard Shaw)


Hayatımca evde ve dışarda çok klasik batı müziği dinledim. Ama ben gençken caz hayranı oldum ve notasız kulaktan, özellikle blues ve boogie'ler çalmayı yeğledim. Annemin ölümünden sonra onun sözlerini hatırlayarak, çok duygulandığım zamanlar neo-klasik veya new age tarzında müzik bestelemeğe başladım.
Bu arada çocuğuna baktığım ve iyi ilişkiler kurup dostluğu ilerlettiğim Ali Özgüle ve eşi ressam Nurcan Özgüle ana acısını tattığım haftalarda felsefeleri ile bana yardımcı oldular. Ali Bey'in müzik bilgisi iyi idi ve bana göre uygun aletin bir elektronik org olacağını söyledi ve evinde denemeye davet etti. Çok hoşuma giden müzik aletini aldım. Burda çalmak için iyi kulakla akor bilgisi yetiyordu. Ayrıca kulağımla uygun bulduğum 3-4 sesli akor'un notasının ne olduğunu gösteriyordu. Ben böylece akorları notadan değil, kulaktan tuttuğum akorun notasını aletten öğrendim. Bu arada bazı nota bilgilerini Ali Bey öğretti.
Orgla bestelediğim ilk parçam annemin ölümüne "Ömiyi özlerken" adlı eserim idi. Onun romantik kişiliğini göstermeye çalıştım. Daha sonra eşim Ruth'un yoğun bakımdaki ölümü hakkında ağır bir bestem oldu. Bunu ikinci eşim Ender'le ilgili iki parça izledi. Daha sonra torunum Deniz'e ninni geldi. Bundan sonra da empesyonist tarzda beni duygulandıran günlük izlenimlerimi aktarmaya çalıştım. Örneğin, deniz balesi, ormanda yürüyüş, Boğaz'da yağmur, deniz dibinden çağrı, sarmaş dolaş, yumuşak aşk vs. gibi.
Bunları 112 orijinal müzik aletine ait enstrüman sesleri ve bunların karışımından türettiğim yeni seslerle yapmaya çalışıyorum. Ancak hiçbir temel eğitimim olmadığı için, yazık ki bunları ne mükemmelleştirebiliyorum, ne de notalarını yazabiliyorum. Ancak yeni digital piyano ile çalarsam ve bunu bir bilgisayara kaydedersem, o zaman notalarını bilgisayar yazıp basabiliyor. Neyse, uçup gitmesin diye banda kaydettiklerimden Paris'te yaşayan teknik becerileri üstün olan oğlum Erol, banttan bilgisayarına, oradan da CD'ye kaydedebiliyor.


Besteleri dinlemek için lütfen tıklayınız / Click the selected song


TEO BESTELER

Özlem
Yoğun Bakımda Ölüm
Moda'da Promenad
Ağustosta Bekleyiş
Tender Love
Ormanda Yürüyüş
Deniz Dibinden Çağrı
Türk Havası

SORGUN

Part 1
Part 1 Kalimba
Part 2 a
Part 2 b
Part 3 a
Part 3 b
Finale

TEO JAZZ

Teo Blues
Teo Swings
Teo Boogie

* Tabloları büyük görüntüleyebilmek için lütfen tıklayınız.
* Click fotos to enlarge.